Novinka

Sklo a hodiny

Obrázok produktu.

Umelecké dielo, Sklo a hodiny od slovenského umelca Jaroslava Beliša, je autorský grafický návrh vložený do sklenenej…

Dostupnosť: predané

Cena s DPH: 499,00 €

Ochrana osobných údajov

Prevádzkovateľ internetového obchodu týmto prehlasuje, že so získanými osobnými údajmi narába v súlade so zákonom č. 428/2002 Z.z. o ochrane osobných údajov. Podrobnejšie informácie v Obchodných podmienkach.

Sociálne siete

Facebook

Twitter

Google+

Najpredávanejšie

Bicykel ružový

Obrázok produktu.

Ručne vyrobené živicové naušničky, zložené z bižutérneho komponentu bez obsahu niklu a olova, fotopapiera s grafickým…

Dostupnosť: nedostupné

Cena s DPH: 3,99 €

Video

Pozrite si krátke video z nášho obchodíku v centre Žiliny:

video Ola art obchodík

Smaltovaný riadík

Smaltovaný riad patrí k tradičnému vybavenie kuchyne. Je to originálny užitkový a dekoračný doplnok patriaci aj do moderných domácností.

Výroba smaltovaných predmetov má u nás tradíciu a najdete ho snáď v každej domácnosti.
Pôvodne sa smaltovanie používalo hlavne ako zdobiaci prvok na šperky, v tejto forme sa využívalo už v staroveku v Japonsku, Číne, Egypte avšak výraznejší zlom nastal v prvých storočiach nášho letopočtu používaním smaltu na zdobenie reliéfov v Byzantskej ríši.

Smaltovanie ako povrchová úprava kovov sa začala všeobecne používať v devätnástom storočí. Z počiatku sa smaltovali hlavne nádoby na vodu a neskôr sa prešlo k smaltovaniu úžitkového riadu v celom spektre nádob a iných úžitkových predmetov. Taktiež sa smalt využíva na výrobu smaltových vani a cedúľ na označovanie domov a ulíc.

Smaltované nádoby bolo možné zdobiť keramickými farbami a bez problémov odolávali hrdzi. K nanášaní smaltu sa používalo sypanie suchého smaltu a neskôr máčanie v smaltovom prášku rozmiešanom vo vode. Smalt bolo po tomto proces treba dôkladne vysušiť. Na vypaľovanie smaltu na kov je potrebná teplota 750 – 850 stupňov Celzia, ktorá pôsobí krátku dobu, pričom teplota vypaľovania keramických farieb do smaltu je o 100 až 150 stupňov Celzia nižšia.

Smalt je kremičitá tavenina príbuzná sklu, a aj porcelánu, ktorá vytvorí na kove celistvý ochranný povlak hladkého a lesklého charakteru. Teplotou výpalu v peci je presne na rozhraní skla a porcelánu. Smalt napriek svojej krehkosti dokáže vydržať niekoľko sto rokov bez zmeny farby a lesku.